Jak przygotować się do zdjęć?

Wykonana fotografia będzie służyła w dokumentach przez wiele lat, w przypadku dowodu jest to 10 lat a np. w dyplomie o wiele dłużej. W związku z tym do zdjęcia należy się odpowiednio przygotować. W tym przypadku nie ma znaczenia płeć gdyż poniższe zasady można stosować zarówno do kobiet jak i mężczyzn.

  • Fryzura – W zdjęciu do dokumentów zalecane jest sfotografowanie się w takiej fryzurze oraz ewentualnym kolorze w jakim jest się na co dzień. Dobrze jest się również sprawdzić w lustrze swoją fryzurę aby upewnić się, że żaden loczek nie zaburza harmonii fryzury. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami włosy nie mogą zasłaniać twarzy a więc i brwi, oczu etc.
  • Okulary – W związku z tym, że prawo wymaga aby fotografowana osoba miała widoczne źrenice oraz brwi, zawsze proponujemy zdjąć okulary do fotografii. Nie ma tutaj znaczenia, że na co dzień chodzi się w okularach a bez nich nic się nie widzi. Zdjęcie w okularach może być wykonane wyłącznie w przypadku posiadania zaświadczenia od lekarza.
  • Ubranie – W dowodzie osobistym, paszporcie, prawie jazdy etc widać głównie głowę, szyję oraz niewielką część ramion. Proponujemy ubrać się schludnie a najlepiej w stylu casual. W przypadku zarówno kobiet jak i mężczyzn idealnym strojem jest szara (nie biała) koszula oraz ciemna marynarka. Zdecydowanie należy unikać szalików, korali, golfów oraz kapturów.
  • Makijaż – W przypadku kobiet zaleca się delikatny makijaż, nastawiony na wizualną redukcję niedoskonałości cery. Zaleca się unikać mocnego makijażu. Delikatne, stonowane kolory powinny poprawić efekt końcowy. Te same zalecenia proponujemy malującym się mężczyznom.
  • Dodatki – Dozwolone jest posiadanie niewielkich kolczyków. Bezpośrednio przed zdjęciem należy zdjąć kolczyki nachodzące na twarz, opaski, czapki, spinki z przodu głowy.
  • Ustawienie ciała – Obecne prawo wymaga aby większość zdjęć była zdjęciami biometrycznymi czyli posiadała określone punkty twarzy w wyznaczonych miejscach na zdjęcia. Oznacza to, że jest tylko jedno poprawne ustawienie ciała a więc: twarz przodem do obiektywu, bez nakrycia głowy, wzrok skierowany w obiektyw, oczy oraz spora część twarzy nie może być niczym przesłonięta (włosami, szalikiem, kolczykami), do tego zalecana jest naturalny wyraz twarzy a więc bez nadmiernego uśmiechu i z zamkniętymi ustami. Należy się również nie garbić oraz wyciągnąć szyję lekko do góry i do przodu aby schować drugi podbródek.
  • Maseczka – Do naszego studia należy wchodzić maseczce a zdjąć ją można wyłącznie do wyłącznie bezpośrednio przed wykonywaniem fotografii. Następnie należy ją niezwłocznie założy tak aby szczelnie zasłaniała usta i nos.

Proces wykonywania zdjęcia

Wykonanie zdjęcia jest bardzo proste. Wystarczy usiąść na specjalnie przygotowanym krześle, wyprostować się, spojrzeć w obiektyw i słuchać poleceń fotografa, w stylu: „proszę się wyprostować”, „proszę dać głowę niżej” lub „proszę patrzeć w obiektyw”. Po odpowiednim ułożeniu głowy w stosunku do obiektywu wykonywana jest fotografia a czasami dodatkowa dla pewności. Po tym zdjęcie zostaje poddane obróbce, wydrukowane oraz przycięte do potrzebnego formatu. Od momentu wejścia do studia i wyjścia z gotową fotografią mija 5-10 minut. Można wykonać zdjęcie a odebrać je w dogodnym momencie. Gotowa fotografia będzie czekać.

Zdjęcia dzieci do dokumentów

W naszym studio można wykonać zdjęcia dzieci do dokumentów. Jeżeli dziecko ma poniżej 5 lat, zdjęcie nie musi posiadać cech biometrycznych tak jak to jest to wymagane w zdjęciach dla osób dorosłych. Głowa dziecka musi być jednak być skierowane na wprost. Oczy muszą być otwarte oraz wyraźne, w miarę możliwości wzrok powinien być skierowany w stronę obiektywu. Twarz dziecka musi być odsłonięta oraz nie może mieć nakrycia głowy. Dziecko nie może mieć przy twarzy dodatkowych przedmiotów takich jak zabawki. Jeżeli dziecko ma powyżej 5 lat musi spełniać takie same warunki jak w zdjęciach dla osób dorosłych.

Wszystkie zdjęcia są retuszowane

Poprawiane są takie parametry jak jasność, kontrast, kolorowość oraz oczywiście zmiany na cerze. Usuwane są pryszcze, wypryski, zaczerwienienia oraz wszystko to co jest niepotrzebne na zdjęciu. Oczywiście zostawiane są naturalne znamiona. Retusz zdjęć jest w cenie usługi.

Wydruk zdjęcia czy wysyłka mailem?

Większość dokumentów wymaga wydrukowanych zdjęć w formacie 4,5 cm na 3,5 cm. Oczywiście niektóre, specjalistyczne zdjęcia posiadają inne wymiary. Wystarczy powiedzieć do jakiego dokumentu są wykonywane zdjęcia abyśmy mogli je dopasować do odpowiedniego formatu. Niektóre dokumenty wymagają zdjęć wyłącznie w formie cyfrowych (np. zdjęcia do wizy amerykańskiej). Dlatego w razie takiej potrzeby, wykonane zdjęcia bezpłatnie wysyłamy mailem lub lub nagrywamy na pendrive

Wybór oraz weryfikacja fotografii

W przypadku zdjęć biometrycznych to fotograf wybiera najodpowiedniejsze zdjęcie, które najprawdopodobniej przyjmie urząd. Zdjęcie jest następnie weryfikowane komputerowo pod względem obowiązujących wymagań, odpowiednio kadrowane oraz drukowane w kolorze na papierze fotograficznym.

Natomiast w przypadku zdjęć innych niż do dowodu osobistego, prawa jazdy oraz paszportu, zdjęcie może być wybrane wspólnie z Klientem.

Ile zdjęć potrzeba do dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy i innych dokumentów?

W przypadku zdjęcia do dowodu osobistego, paszportu i prawa jazdy, razem z wnioskiem należy dołączyć jedno, kolorowe zdjęcie wydrukowane na papierze fotograficznym (nie może to być papier ksero lub żaden inny). W przypadku innych dokumentów, ilość zdjęć określana jest przez odpowiedni urząd.

Jaki jest koszt wyrobienia dowodu, paszportu, prawa jazdy i innych dokumentów?

Wyrobienie większości dokumentów jest bezpłatne. Zdarzają się jednak przypadki w których należy uiścić opłatę. Tak jest np. przy Karcie Wędkarskiej lub innych tego typu dokumentach. Ogólnie można przyjąć, że koszty związane z dokumentami wyglądają następująco:
Dowód osobisty – bezpłatnie
Prawo jazdy – bezpłatne
Paszport – 140 zł
Inne dokumenty – według cenników instytucji wydający dany dokument

Bardzo dużo informacji związanych z różnymi dokumentami można uzyskać na stronie Serwisu Rzeczpospolitej Polski dostępnej pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela/#dokumenty-i-dane-osobowe

Jakie urzędy przyjmują jakie wnioski?

Jeżeli chodzi o podstawowy dokument taki jak dowód osobisty to wniosek można złożyć w Urzędzie Miasta. Wniosek o Prawo jazdy przyjmowany jest w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego a Paszport w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim w Wydziale Paszportowym. Inne urzędy przyjmują odpowiedni dla nich wniosek.

Podział wygląda następująco:
Dowód osobisty – Urząd Gmin
Prawo jazdy – Starostwo Powiatowe
Paszport – Urząd Wojewódzki

Godziny otwarcia oraz dni pracy naszego studia

Nasze studio czynne jest w każdy dzień tygodnia od godziny 10 do 16 oraz w soboty od 10 do 12. W godzinach otwarcia studia, na zdjęcia do dokumentów nie trzeba się umawiać. Mapę, dokładną lokalizację oraz inne dane kontaktowe można znaleźć w dziale Kontakt.